اسلیو

اسلیو معده (راهنمای کامل)

اسلیو معده یکی از عمل های چاقی است که به کاهش وزن کمک می کند. اگر رژیم های غذایی سخت و ورزش را برای سال ها امتحان کرده و نتیجه نگرفته اید و همچنان نیاز به کاهش وزن زیادی دارید، بهتر است با اسلیو معده آشنا شوید. اما سوال اینجاست که اسلیو معده چیست و برای چه افرادی مناسب است؟ به منظور آشنایی بیشتر با این روش لاغری تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده که به آن گاسترکتومی معده نیز گفته می شود، روشی برای کاهش وزن است. کوچک کردن معده، جراحی معده برای لاغری، گاسترکتومی اسلیو لاپاراسکوپی نام های متفاوتی هستند که برای این نوع جراحی به کار می روند. این روش به طور معمول از طریق لاپاراسکوپی انجام می شود که شامل قرار دادن ابزارهای کوچک از طریق چندین برش کوچک در قسمت فوقانی شکم است. در حین عمل اسلیو، حدود 80٪ معده برداشته می شود و یک معده لوله ای به اندازه و شکل موز باقی می ماند.

با کوچک کردن اندازه معده میزان غذای مصرفی محدود خواهد شد. علاوه بر این، این روند تغییرات هورمونی را ایجاد می کند که به کاهش وزن کمک می کند. همچنین این تغییرات هورمونی موجب کاهش و بهبود بیماری هایی از قبیل  فشار خون بالا و بیماری های قلبی می شود.

هدف از جراحی اسلیو معده

اسلیو معده موجب کاهش وزن اضافی و همچنین منجر به بهبود بیماری ها و شرایط مرتبط با چاقی می شود،  این بیماری ها عبارتند از:

 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • آپنه انسدادی خواب
 • دیابت نوع 2
 • سکته
 • سرطان
 • نابارور

اسلیو برای چه افرادی مناسب است؟

معمولا اسلیو معده فقط پس از عدم دریافت نتیجه از رژیم و ورزش انجام می شود. به طور کلی، جراحی اسلیو معده می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد اگر:

 • شاخص توده بدنی بالاتر (BMI 40) و چاقی مفرط دارید.
 • اگر با ورزش و رژیم های سخت موفق به کاهش وزن نمی شوید.
 • افرادی که چاقی مفرط ندارند، اما به واسطه اضافه در معرض بیماری های جدی مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا یا آپنه خواب هستند.
 • خود را پایبند به دستورات پزشک و مراقبت های بعد از عمل می دانید.

جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

در این جراحی بخش هایی از شکم بریده می شوند و اجزای باقیمانده شکلی شبیه و هم اندازه با موز را ایجاد می کنند. در حقیقت اندازه یک دهم معده اصلی باقی می ماند و مابقی بریده می شود. به این ترتیب فرد بعد از جراحی خیلی سریع تر احساس سیری می کند و دیگر نمی تواند به مقدار گذشته غذا بخورد و همین امر به کاهش وزن وی کمک می کند. همچنین جراحی به برداشتن بخش هایی از شکم منجر می شود که هورمون های مربوط به اشتها را تولید می کردند.

مشخصات خاص جراحی به شرایط فردی و اقدامات بیمارستان یا پزشک بستگی دارد. برخی از جراحی های اسلیو با برش های بزرگ (باز) مرسوم در شکم انجام می شوند. اما اسلیو معده به طور معمول از طریق لاپاراسکوپی انجام شده که شامل قرار دادن ابزارهای کوچک از طریق چندین برش کوچک در قسمت فوقانی شکم می باشد. قبل از شروع جراحی، بیهوشی عمومی به بیمار داده می شود.

برای انجام دادن اسلیو ، جراح لاغری با بخیه زدن عمودی معده و برداشتن قسمت بزرگتر و خمیده، معده ای باریک ایجاد می کند. جراحی معمولاً یک تا دو ساعت طول می کشد. بعد از جراحی، بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود و درآنجا کادر پزشکی شما را از نظر هرگونه عارضه کنترل می کنند.

عمل جراحی اسلیو معده

روند کاهش وزن با اسلیو معده

افرادی بعد از این جراحی 60 درصد از وزن اضافی شان را در طول 12 تا 18 ماه از دست می دهند. بنابراین اگر بیشتر از 45 کیلوگرم اضافه وزن دارید، حدوداً بیش از نیمی از وزن را از دست می دهید. البته برخی افراد وزن بیشتر و برخی وزن کمتری را از دست می دهند. البته که ورزش کردن و رژیم غذایی درست و سالم هم به کاهش وزن بیشتر کمک زیادی می کند.

مزایا اسلیو معده

به طورکلی، از مهمترین مزایای جراحی اسلیو معده عبارتند از:

 • کاهش وزن: بیماران گاسترکتومی آستین در 12 تا 24 ماه پس از جراحی 50 تا 83 درصد از اضافه وزن خود را از دست می دهند.
 • خطرات کاهش می یابد: از آنجا که روده ها بای پس نمی شوند و معده اگرچه از نظر جراحی اندازه آن کاهش می یابد، به طور طبیعی عمل می کند، خطر برخی از عوارض مربوط به بای پس معده کاهش می یابد.
 • هورمون گرسنگی را کاهش می دهد: از آنجا که بخش قابل توجهی از معده برداشته می شود، تولید هورمون های مسئول تحریک گرسنگی بسیار کاهش می یابد. بنابراین، بیماران با مقدار قابل توجهی غذای کمتر سریع تر احساس سیری می کنند.
 • امن تر برای بیماران پر خطر: گاسترکتومی اسلیو یک راه حل برای بیماران مبتلا به شرایطی است که خطر غیر قابل قبولی برای سایر اشکال جراحی چاقی در آن ها ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل اسلیو معده

معایب اسلیو معده

هر عملی علاوه بر مزایا، معایبی هم به همراه دارد که مهمترین معایب جراحی اسلیو معده عبارتند از:

 • کاهش وزن ناکافی: کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده ممکن است به اندازه بیمارانی که بای پس معده دارند سریع و چشمگیر نباشد.
 • افزایش وزن: اگر بیماران بعد از جراحی تغییرات مناسبی در رژیم غذایی ایجاد نکند، می توانند مانع کاهش وزن شود.
 • نشت: این روش مستلزم برداشتن بخشی از معده است و با استفاده از stapling کیسه معده کوچک تر ایجاد می شود. اگر نشتی در خط اصلی ایجاد شود، عوارض ایجاد می شود. این مشکل شدید بعد از عمل با آنتی بیوتیک درمان می شود. بسیاری از موارد با گذشت زمان بهبود می یابند. با این حال، نشت می تواند به حدی جدی باشد که نیاز به جراحی فوری داشته باشد.
 • برگشت پذیر نیست: بخشی از معده به طور دائمی برداشته می شود. بنابراین، این جراحی قابل برگشت نیست؛ اگرچه می تواند به بای پس معده و سوییچ اثنی عشر تبدیل شود.

در ادامه برخی از نمونه کارهای جراحی اسلیو معده که توسط دکتر شاهین جمیلی انجام گرفته خدمت تان ارسال می گردد:

پس از جراحی اسلیو

پس از جراحی اسلیو، رژیم غذایی بیماران طی هفت روز اول با مایعات بدون قند شروع می شود، سپس به مدت سه هفته باید از غذاهای پوره شده استفاده کنند و در نهایت پس از چهار هفته می توانند غذاهای معمولی را مصرف کنند. بیماران باید روزانه دو بار از مولتی ویتامین، یک بار از مکمل کلسیم و همچنین ماهی یک بار ازB12  استفاده کنید.

در چند ماه اول پس از جراحی، بیماران برای نظارت بر سلامتی خود نیاز به معاینات مکرر توسط پزشک دارند. همچنین ممکن است، به آزمایش خون و آزمایش های مختلف نیاز داشته باشند.

ممکن است بیماران در اثر واکنش بدن به کاهش سریع وزن، تغییراتی را تجربه کنند که شامل موارد زیر است:

 • بدن درد
 • احساس خستگی
 • احساس سرما
 • خشکی پوست
 • کم پشتی و ریزش مو
 • تغییرات خلق و خوی

در ادامه سه نمونه کار که توسط دکتر شاهین جمیلی انجام گرفته است:

نتیجه گیری

اسلیو معده می تواند موجب کاهش وزن طولانی مدت شود. میزان کاهش وزن به تغییر در عادت های زندگی بستگی دارد. بیمار می توانند در طی دو سال تقریبا 60٪ یا حتی بیشتر از وزن اضافی خود را از دست بدهند. علاوه بر کاهش وزن، ممکن است اسلیو معده شرایط مربوط به اضافه وزن را نیز بهبود بخشد یا از بروز مشکلاتی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت نوع 2، سکته، آپنه خواب و ناباروری جلوگیری کند. برای جلوگیری از افزایش وزن، باید تغییرات سالم و دائمی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید و به طور منظم فعالیت بدنی و ورزش داشته باشید.

در پایان توصیه می شود که اگر قصد اسلیو معده را دارید با دکتر شاهین جمیلی فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی پیشرفته-چاقی مشورت کرده و سوالات خود را مطرح نمایید.

سوالات متداول بعد از جراحی اسلیو معده

مطالب مرتبط
33 پاسخ
 1. اضافه وزن باید چقدر باشه که این جراحی رو انجام بدیم؟
  برای 15 کیلو اضافه وزن توصیه میشه؟

 2. سلام من bmi بالایی نداررم ولی ورزش و اینها بهمجواب نداده و شکمم خیلی بزرگه میخوام حتما اسلیو کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *