بازگشت چربی بعد از عمل ابدو

علت برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

آیا امکان برگشت شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی وجود دارد؟ علت چاقی بعد از عمل ابدو چیست؟ چگونه از بازگشت شکم بعد از عمل ابدو جلوگیری کنیم؟ ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم که با نام تامی تاک (Tummy tuck) نیز شناخته می شود، یکی از عمل های شایع زیبایی است. این عمل با هدف از بین بردن چربی و پوست اضافی ناحیه شکم به همراه تقویت بافت های شکم انجام می شود که به ایجاد شکمی زیبا، تخت و سفت کمک می کند. این عمل برای افرادی که اندام متناسبی داشته و تنها در ناحیه شکم از برجستگی و افتادگی پوست رنج می برند، مناسب است. به منظور آشنایی بیشتر با شرایط برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی تا انتهای این مقاله از سایت دکتر شاهین جمیلی با ما همراه باشید.

ابدومینوپلاستی شکم برگشت پذیر است؟

با اینکه ابدومینوپلاستی از جمله روش‌های جراحی است که نتایج دائمی ندارد اما می‌تواند به مدت طولانی زیبایی شکم را بهبود بخشد اما تغییرات در وزن، عدم رعایت رژیم غذایی، وجود باروری و فعالیت بدنی نامناسب می‌تواند تاثیری بر ظاهر شکم داشته باشد و باعث بازگشت یا تغییر در نتایج ابدومینوپلاستی شود. به عنوان مثال، اگر شما بعد از جراحی ابدومینوپلاستی افزایش وزن داشته باشید، ممکن است پوست شکم دوباره کمی شل یا افتاده شود اما به این معنی نیست که به حالت اولیه خود بازگردد. بنابراین، ابدومینوپلاستی به راحتی برگشت ‌پذیر نیست اما با توجه به شرایط و عوامل مختلف، نتایج آن تحت تأثیر قرار می‌گیرد و شاید حتی نیاز به جراحی مجدد برای بهبود نتایج داشته باشد.

 10 دلیل برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

در این بخش 10 دلیل رایج و مهم که موجب برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی می‌شوند را بیان خواهیم کرد تا با آشنایی بیشتر با این دلیل زمینه پیشگیری از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی را فراهم کنید:

1. افزایش وزن بیش از اندازه

2. تحرک بسیار کم بدنی

3. پیری و بالا رفتن سن

4. ترمیم ناقص پوست

5. عوامل ژنتیکی و ارثی در نواحی شکم

6. مصرف مداوم نوشیدنی های الکلی

7. تغذیه نامناسب و کمبود فعالیت ورزشی

8. ایجاد بیماری خطرناک یا توده های شکمی

9. بارداری های متعدد که فرد چاقی زیاد داشته باشد.

10. عوارض جراحی مانند جمع نکردن اصولی پوست

کاندیدای مناسب ابدومینوپلاستی چه کسانی هستند؟

به طورکلی، این عمل برای همه افراد که از چاقی شکم رنج می برند، مناسب نیست. در حقیقت این عمل به افرادی توصیه می شود که عدم خوبی دارند، اما با وجود تلاش های متعدد در ناحیه شکم از چربی و افتادگی پوست رنج می برند. این عمل اغلب به زنان پس از زایمان های متعدد که باعث افزایش بافت چربی و شل شدن پوست شده است، توصیه می شود. همچنین، افرادی که پس از کاهش وزن شدید دچار پوست‌های اضافه و چروک خورده در ناحیه شکم می شوند نیز کاندید مناسبی برای این عمل محسوب می شوند.

ابدومینوپلاستی روشی برای کاهش وزن نیست!

یکی از تصورات غلط رایج در مورد جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی این است که این جراحی یک روش کاهش وزن برای افرادی است که اضافه وزن دارند. اما بهتر است بدانید که این عمل برای افرادی مناسب است که وزن مناسبی دارند، اما علی رغم رژیم های غذایی و ورزش های مختلف بخشی از چربی ناحیه شکمی آن ها باقی مانده است. در حقیقت اکثر جراحان برای افرادی که BMI بالاتر از 40 دارند، این عمل را انجام نمی دهند. در نتیجه ابدومینوپلاستی یک جراحی برای کاهش وزن نیست، بلکه با هدف زیبایی انجا می شود. آنچه ماندگاری این عمل را تضمین می کند، سبک زندگی، عادات غذایی و فعالیت های بدنی روزانه است.

برگشت چربی شکم بعد از ابدو

با تورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی چه کنیم؟

اگر پس از انجام ابدومینوپلاستی شکم، تورمی در این ناحیه رخ داده باشد، دلایل مختلفی از جمله التهاب، خونریزی، یا انسداد لوله ‌های لنفاوی باعث آن خواهد بود. در اینجا چند راهنمایی برای مدیریت و کاهش تورم پس از ابدومینوپلاستی را برایتان ذکر کردیم.

 • استفاده از یخ یا کمپرس سرد روی منطقه متورم شکم برای کاهش التهاب و تسکین درد به صورت متناوب و دوره های ده دقیقه ای
 • استراحت دراز مدت و اجتناب از فعالیت‌ های سنگین و تحرک زیاد در زمان متورم بودن شکم
 • پوشیدن گن های مخصوصی که برای بعد از جراحی تجویز شده بود.
 • مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن که البته باید با بهترین جراح ابدومینوپلاستی در این مورد مشورت شود.

به طور کلی این مورد که بعد از انجام این جراحی در شکم خود تورم داشته باشید، بسیار مهم و گاها حتی خطرناک است. بنابراین در صورت وقوع این مشکل به بهترین جراح ابدومینوپلاستی مراجعه نمایید و از ایشان مشورت بگیرید تا در صورت نیاز اقدامات لازم درمانی انجام شود.

چرایی بازگشت چربی شکم بعد از ابدو

بسیاری از مردم بر این باورند که جراحی زیبایی شکم پاسخی برای تمام مشکلات چاقی و اضافه وزن آن ها در ناحیه شکم است. در حالی که عمل ابدومینوپلاستی در طولانی مدت مانع از کاهش وزن شما نمی شود و حفظ تناسب اندام بعد از عمل بسیار ضروری است. از مهمترین دلایل بازگشت چربی بعد از عمل ابدو می توان به عدم رعایت رژیم غذایی مناسب و مصرف مواد غذایی ناسالم مانند انواع غذاهای حاوی قند، پر چرب و فرآوری شده اشاره کرد.
از طرفی عدم فعالیت های بدنی منظم مانند ورزش باعث کاهش سوخت و ساز بدن شده و در نهایت بافت های چربی در ناحیه شکم انباشته و سبب چاقی می شوند. همچنین، بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی می تواند باعث بازگشت چربی و شکم شود. البته اکثر جراحان توصیه می کنند که انجام این عمل را به بعد از بارداری موکل کنید، اما گاهی افراد پس عمل شکم باردار شده و تغغیرات فیزیولوژیکی در این دوران باعث بازگشت شکم می شود.  

پیشگیری از بازگشت شکم بعد از جراحی ابدو

مهم است که پس از انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی، رژیم غذایی سالم و ورزش را در سبک زندگی خود بگنجانید. به این ترتیب، می توانید جلوه های زیبایی را که جراحی برای شما فراهم کرده است، حفظ کنید. رعایت نکات زیر می تواند از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی جلوگیری کند:

 • از یک رژیم غذایی سالمی پیروی کرده و سبزیجات و میوه های تازه مصرف کنید.
 • مصرف پروتئین‌های بدون چربی و غلات کامل می‌تواند در ثبات وزن موثر باشند.
 • از مصرف نوشیدنی های الکل پرهیز کرده و کشیدن سیگار را کنار بگذارید.
 • به منظور هیدراته نگه داشتن بدن به میزان کافی مایعات، به ویژه آب مصرف کنید.
 • پس از پایان دوره نقاهت و با تایید پزشک ورزش‌های سبک مانند پیاده روی سبک را شروع نمایید.
 • پس از بهبودی کامل یک برنامه ورزشی ثابت را به صورت روزانه ادامه دهید تا همیشه بدنی خوش فرم داشته باشید.
 • حفظ وزن و سایز مناسب پس از ابدومینوپلاستی می‌تواند از برگشت شکم جلوگیری کند. رژیم غذایی سالم، مصرف مواد غذایی با ارزش غذایی بالا می‌تواند به حفظ وزن شما عزیزان کمک کند.
 • انجام تمرینات ورزشی منظم و اصولی پس از جراحی می‌تواند به تقویت عضلات شکم و حفظ شکل آن کمک نماید. اما قبل از شروع هرگونه فعالیت بدنی پس از جراحی، باید با پزشک خود مشورت کنید.
 • استفاده از مرطوب کننده‌ ها و روغن‌ های مخصوص پوست، ماساژ پوست و استفاده اصولی و مداوم در دوره نقاهت از گن های مخصوص ابدومینوپلاستی، می‌تواند به حفظ انعطاف ‌پذیری و سلامت پوست این ناحیه کمک کند و از برگشت شکم جلوگیری داشته باشد.
 • مصرف دخانیات و الکل بر فرآیند بهبودی تاثیر منفی داشته و احتمال بروز مشکلات پس از جراحی را افزایش خواهد دهد. بنابراین این موارد را جدی بگیرید و از مصرف آن ها حداقل تا 3 ماه اجتناب کنید.

حفظ شکل ایده‌آل شکم و جلوگیری از برگشت پذیری بعد ابدو

برگشت شکم پس از ابدومینوپلاستی یکی از مسائل مهمی است که نیازمند مراقبت و راهکارهای مناسب پس از عمل جراحی است. انجام ورزش‌های مناسب، داشتن رژیم غذایی سالم و در موارد لزوم، مشاوره با پزشک از جمله راهکارهایی هستند که می‌تواند به جلوگیری از برگشت شکم و بهبود شکل ظاهری کمک داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در مورد برگشت پذیری شکم بعد از ابدو می‌توانید با شماره های تماس موجود در سایت تماس حاصل کرده و نوبت دریافت کنید.

*~ سوالات متداول درباره برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی ~*

برگشت شکم پس از ابدومینوپلاستی عادی است؟

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی طبیعی نیست و رخداد آن به موارد بسیاری بستگی دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

تا چه مدت بعد از عمل ابدو باید گن پوشید؟

پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی، عموما توصیه می‌شود تا حدود 4 تا 6 هفته گن پوشیده شود. که این باعث حمایت و استحکام بیشتر منطقه شکمی پس از عمل، کاهش تنش در دستگاه عضلانی و بافتهای تحتانی، بهبود عملکرد عضلات شکمی و حفظ نتیجه عمل می‌شود.

افزایش وزن می‌تواند به برگشت شکم بعد از ابدو منجر شود؟

قطعا پاسخ مثبت است اما این افزایش وزن مختص به چند کیلو یا حدود پنج کیلو نیست و منظور بالا رفتن مقدار زیاد وزن است که قابل توجه باشد و برگشت پذیری را ایجاد کند.

ماندگاری شکم پس از ابدومینوپلاستی دائمی است؟

ماندگاری نتیجه ابدومینوپلاستی معمولاً نیمه دائمی است زیرا به نوع مراقبت فرد و سبک زندگی وی بستگی دارد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *