طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو - دکتر شاهین جمیلی

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو یکی از موضوعات بسیار مهم برای بیمارانی است که به تازگی این جراحی را انجام داده‌اند. به طور کلی طریقه استراحت کردن در دوره نقاهت و نکات الزامی بعد از آن توسط پزشک به بیمار گفته می‌شود. در نتیجه لازم است که افراد برای با موفقیت گذراندن دوره نقاهت خود، به توصیه‌های پزشک خود درخصوص نحوه استراحت کردن و خوابیدن پس از عمل اسلیو معده توجه کافی داشته باشند. در ادامه این مقاله از سایت دکتر شاهین جمیلی کلیدی‌ترین نکات درباره بهترین مدل خوابیدن بعد از جراحی اسلیو معده عنوان خواهد شد.

بهترین مدل خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده

اولین و بهترین حالت مناسب برای طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده، وضعیت طاق باز است. افراد می‌توانند در این دوره به حالت پشت یا طاق باز استراحت کنند. در این وضعیت هیج‌گونه فشاری به ناحیه شکم و زخم‌ها وارد نمی‌شود و بیمار در شرایط مطلوب می‌تواند به خواب برود. انجام حرکات ناگهانی یا چرخش بدن در هنگام خوابیدن بلافاصله پس از عمل ایلیو معده ممنوع است و در این دوره بهتر است که تنها استراحت کردن مداوم بیمار در دستور کار قرار گیرد.

ترفندهای خواب بهتر بعد از اسلیو معده

ترفندهای خواب بهتر بعد از اسلیو معده

استراحت کافی پس از جراحی اسلیو معده از جمله نکاتی است که به بهبود وضعیت بیمارانی که به تازگی این جراحی را انجام داده‌اند، کمک می‌کند. خواب راحت و کافی بعد از عمل اسلیو معده در بازیابی بدن نقش بسزایی دارد. بنابراین بیماران در این دوره خواب کافی و استراحت نیاز خواهند داشت. از جمله نکات مهم برای داشتن خواب راحت و بهبود طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو به شرح زیر است:

1- رعایت نحوه درست خوابیدن

در اکثر موارد ممکن است پزشک طریقه خوابیدن را به بیماران توضیح دهد تا آن‌ها در حین استراحت و خواب درد ناشی از جراحی را احساس نکنند. خوابیدن در برخی حالات مختلف معمولا کمی ناراحت‌کننده است. در نتیجه توصیه می‌شود که بیماران به کمک استفاده از بالشت‌های مخصوص و قرار دادن آن به عنوان یک تکیه گاه استراحت کنند. خوابیدن به پشت با سر و شانه‌هایی که کمی بالاتر قرار گرفته‌اند یا در وضعیت پهلوی چپ می‌تواند به کاهش ناراحتی و درد در حین استراحت کردن بعد از اسلیو معده کمک کند. بیماران باید از فشار آوردن به زخم‌های خود خودداری کنند تا روند بهبود آن‌ها با موفقیت و در کمترین زمان ممکن طی شود.

✍️ بیشتر بخوانید: علت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده

2- مصرف داروهای لازم به صلاحدید پزشک

لازم است که بیماران برای داشتن خواب مطلوب در این دوره، داروهای خود را که توسط پزشک معالج تجویز شده است، مطابق با ساعات زمانی تعیین شده مصرف کنند. بسیاری از این داروها با هدف کاهش اثرات منفی جراحی اسلیو معده تجویز شده‌اند و مصرف آن‌ها در کیفیت خواب بیماران نیز نقش بسزایی دارد.

✍️ بیشتر بخوانید: با پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده چه کنیم؟

3- اجتناب از مصرف کافئین

مصرف کافئین تاثیرات قابل‌توجهی بر میزان کیفیت خواب افراد ایجاد می‌کند. بهتر است بیماران در روزهای ابتدایی پس از جراحی به منظور داشتن خواب با کیفیت از  مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهایی که حاوی کافئین هستند، در ساعات خواب خودداری کنند.

4- رعایت رژیم غذایی سالم

سعی کنید از رژیم غذایی سالم بعد از عمل اسلیو معده استفاده کنید و برای مصرف وعده غذایی خود مطابق با دستورات پزشک عمل کنید. بهتر است وعده غذایی شام، سالم و سبک باشد و بیمار حداقل 2 تا 3 ساعت قبل از خواب غذا بخورد. خوردن غذاهای سنگین در شب و خوابیدن بلافاصله پس از آن در ایجاد مشکلات گوارشی و اختلال در خواب نقش بسزایی دارد.

5- تنظیم برنامه خواب

سعی کنید هر شب در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و هر صبح در یک زمان مشخص بیدار شوید، حتی در آخر هفته‌ها نیز این روند را رعایت کنید تا بدن شما به طور منظم استراحت کند. به کمک این روش روند خواب شما به طور کامل تنظیم می‌شود.

محدودیت های خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده

بیمارانی که به تازگی جراحی اسلیو معده را انجام داده‌اند ممکن است با برخی محدودیت‌های مختلف در حین استراحت کردن و خوابیدن مواجه شوند. تحمل بسیاری از این محدودیت‌ها ممکن است کمی دشوار به نظر بیاید. در این بخش بسیاری از دشواری‌های مرتبط با طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو را به شما معرفی می‌کنیم:

  • امکان خوابیدن فقط در وضعیت پشت و پهلوی چپ به منظور کاهش میزان فشار بر معده
  • تهیه بالشتک‌های مخصوص برای قرار دادن آن در میانه پاها به منظور بهبود طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو
  • خودداری از نوشیدن مایعات و مصرف غذا در ساعات نزدیک به خواب
  • استفاده از رژیم غذایی سالم مطابق با نظر پزشک، به منظور تکمیل دوره درمان بیمار
  • اجتناب از پوشیدن لباس‌های تنگ و استفاده از لباس‌های آراد به جای آن
  • ایجاد محدودیت در مصرف نوشیدنی‌هایی همچون قهوه و نسکافه به دلیل داشتن کافئین

✍️ بیشتر بخوانید: هزینه عمل اسلیو معده 1403

مدت زمان استراحت بعد از اسلیو معده

به طور کلی بهتر است بیماران پس از عمل اسلیو معده در شب اول به صورت نشسته استراحت کنند. بیمار باید تا حداکثر 3 روز ابتدایی پس از جراحی از رژیم غذایی که پزشک برای آن‌ها در نظر می‌گیرد استفاده کنند و در طول حداکثر 5 روز ابتدایی پس از عمل به با شرایطی که بهترین جراح اسلیو معده توضیح داده به استراحت کامل و خواب بپردازند. معمولا دکتریک دوره نقاهت یک ماهه را برای بیمار تعیین می‌کند که لازم است در آن مراقبت های بعد از اسلیو معده که عمدتا شامل طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو، تنظیم خواب کافی و استفاده از رژیم غذایی سالم هستند مد نظر قرار گیرد.

خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده در یک نگاه کلی

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو نقش مهمی در فرآیند بهبود بیمار و کسب نتیجه مطلوب بعد از اسلیو دارد. توجه به توصیه‌های پزشک درخصوص نحوه خوابیدن صحیح باعث جلوگیری از بروز عوارض احتمالی جراحی اسلیو معده می‌شود. خوابیدن به پشت و در وضعیت طاق باز یکی از حالت‌های رایج و بی خطر برای بیمارانی است که به تازگی این جراحی را انجام داده‌اند. افراد می‌توانند در دوره نقاهت این عمل در وضعیت‌های ذکر شده استراحت کنند.

*~ سوالات متداول درباره طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده ~*

1. خوابیدن به پهلو بعد از عمل اسلیو ممکن است موجب باز شدن بخیه ها شود؟

توصیه ما این است که بیماران در حین استراحت کردن از انجام حرکت ناگهانی بدن خودداری کنند. در صورتی که به این نکته توجه شود، بیماران می‌توانند در وضعیت مورد نظر خود استراحت کنند.

2. طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده چگونه باید باشد؟

بیماران می‌توانند برای جلوگیری از ایجاد فشار به زخم‌های مربوط به جراحی اسلیو معده به شکل طاق باز، به پشت و در حالت آهسته به سمت پهلوی چپ خود استراحت کنند.

3. آیا هنگام خواب بعد از اسلیو معده ممکن است بخیه‌های عمل باز شود؟

در صورتی که در هنگام خوابیدن به توصیه‌های پزشک خود توجه کنید و از انجام دادن حرکات ناگهانی خودداری کنید، احتمال باز شدن بخیه‌های عمل اسلیو کاهش پیدا می‌کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *